SpaceX przygotowuje się do 9. lotu testowego. Okno otworzy się dziś
SpaceX planuje kolejny test megarakiety Starship. Tym razem celem jest ponowne wykorzystanie boostera Super Heavy.
Najważniejsze informacje
- SpaceX po raz pierwszy ponownie użyje boostera Super Heavy.
- Testy obejmą nowe podejścia do lądowania i wypuszczenia ładunku.
SpaceX przygotowuje się do 9. lotu testowego swojej megarakiety Starship. Okno startowe otworzy się 27 maja o godz. 6:30 p.m. CT, co w Polsce oznacza 1:30 w nocy. Starship, mierzący ponad 120 metrów, składa się z dwóch stopni: boostera Super Heavy i statku kosmicznego Starship.
Podczas tego testu SpaceX po raz pierwszy ponownie użyje boostera Super Heavy, który wcześniej z powodzeniem wylądował. Celem jest sprawdzenie zdolności wielokrotnego lotu oraz przeprowadzenie serii eksperymentów, które pomogą w dalszym udoskonalaniu rakiety. Wymieniono jedynie elementy jednorazowego użytku, takie jak osłona termiczna.
Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa, booster Super Heavy wykona kilka eksperymentów w locie, w tym nowe podejście do powrotu, które ma zmniejszyć ilość paliwa potrzebnego do lądowania. Podczas lądowania zostaną zademonstrowane unikalne konfiguracje silników, w tym celowe wyłączenie jednego z trzech centralnych silników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kosmiczna sensacja. Odkrycie Teleskopu Jamesa Webba w obłoku Kameleona
Czytaj też: Europa idzie w ślady Muska. Ambitne plany ESA
Eksperymenty na orbicie
Drugi stopień Starshipa ma powtórzyć swoją suborbitalną trajektorię, realizując cele, które nie zostały osiągnięte podczas poprzednich testów. W planach jest pierwsze wypuszczenie ładunku w kosmosie oraz liczne eksperymenty związane z ponownym wejściem w atmosferę.
"Testy rozwojowe z definicji są nieprzewidywalne. Jednak umieszczając sprzęt w warunkach lotu tak często, jak to możliwe, możemy szybko się uczyć i wprowadzać zmiany w projekcie" – podkreśla SpaceX. Celem, jaki stawia przed sobą firma Elona Muska, jest uruchomienie Starshipa jako pojazdu pozwalającego na pełne i szybkie wielokrotne użycie. W marcu br. podczas 8. lotu próbnego Starship uległ awarii i wybuchł w powietrzu.